Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. 

DLA KOGO DODATEK WĘGLOWY

Jeśli sejm przegłosuje nowe przepisy, dodatek węglowy trafi do wszystkich, dla których głównym źródłem ogrzewania jest:
- kocioł na paliwo stałe,
- kominek,
- koza,
- ogrzewacz powietrza,
- trzon kuchenny,
- piecokuchnia,
- kuchnia węglowa,
- piec kaflowy na paliwo stałe.

Węgiel, brykiet lub pellet, których dotyczy dopłata, muszą zawierać co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Dodatek węglowy ma być zwolniony z podatku. Nie będzie też podlegał egzekucji.

KIEDY MOŻNA BĘDZIE SKŁADAĆ WNIOSEK O PRZYZNANIE DODATKU WĘGLOWEGO

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać w Gminie zaraz po wejściu w życie nowej ustawy, aż do 30 listopada 2022 r. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 

Będziemy informować Państwa o możliwości złożenia wniosku. 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu Serwisu Samorządowego PAP z dnia 19 lipca 2022 r. pn. Projekt ustawy o dodatku węglowym w Sejmie (dokument), aby przejść do artykułu kliknij tutaj oraz projektem ustawy o dodatku węglowym z dnia 19 lipca 2022 r., pobierz tutaj (załącznikiem do projektu ustawy jest wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego).