Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Wróć

Komunikat dla Mieszkańców Gminy dot. odpadów niebezpiecznych

W nawiązaniu do pisma Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 2 stycznia 2025 r. dotyczącego przypadków śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin stosowanymi do zwalczania owadów, gryzoni,  a także grzybów, bakterii i wirusów, w formie dymu pary lub gazu, Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy ich  używaniu oraz zwraca uwagę na zagrożenie, jakim są odpady opakowaniowe po tych preparatach.

Środki ochrony roślin zawierają składniki wysoce szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Należy je stosować zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją producenta zamieszczoną na etykiecie. Przed użyciem uważnie przeczytać i ściśle przestrzegać instrukcji. Przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci i osób trzecich, w sposób chroniący zdrowie ludzi i zwierząt oraz wody powierzchniowe i podziemne. 

Odpadów niebezpiecznych nie wolno wrzucać do pojemników na odpady komunalne (ani  do selektywnie zbieranych, ani do zmieszanych tzw. resztkowych) ze względu na toksyczność!  Nie wolno wylewać ich do kanalizacji lub rowów melioracyjnych!

Odpady po środkach ochrony roślin (środki i opakowania) to odpady niebezpieczne (kod 20 01 19*) i wymagają profesjonalnej utylizacji.  Użytkownik stosujący środki ochrony roślin jest obowiązany zwrócić odpady opakowaniowe z pozostałościami chemikaliów przedsiębiorcy prowadzącemu handel detaliczny lub hurtowy tymi preparatami, zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Pochodzące z gospodarstw domowych odpady niebezpieczne w postaci opakowań po substancjach chemicznych (farbach, lakierach, środkach ochrony itp.) Mieszkańcy Gminy Nowa Wieś Wielka, w ramach  poniesionych przez właściciela nieruchomości zamieszkałej  comiesięcznych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, są obowiązani przekazywać do jednego z dwóch Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych: w Brzozie ul. Przemysłowa 5 lub  w Nowej Wsi Wielkiej ul. Ogrodowa 2.

Powiadom znajomego